کول گذاری چاه فاضلاب 09125866736 طوقه چینی چاه

کول گذاری چاه فاضلاب در واقع به قطعات سیمانی گفته می شود که به دو شکل  (بنام میله ) و بیضی (بنام انباری) ساخته شده و در زمان حفاری چاه آب و فاضلاب به دلیل جلوگیری از ریزش در دهانه چاه قرار می دهند و به این عمل کول گذاری گفته می شود .

در طول زمان و عمر چاه ممکن است به دلایلی همچون رانش زمین ، سستی خاک و … نیاز به تعمیر چاه وجود داشته باشد که در این صورت اولین کاری که توسط مقنی انجام می شود تعویض کول چاه است .

کول گذاری چاه فاضلاب

کول گذاری توسط نیروی ماهر در شرکت لوله بازکنی تهرانیان 09125866736

به درستی مشخص نیست که از چه زمانی کول گذاری در چاه صورت می گرفته و اختراع شده اما نشانه هایی از قدمت آن در تاریخ وجود دارد که از جمله آنها می توان به کتاب خداوند الموت اشاره کرد که در آن نوشته شده کول هایی در قلعه حسن صباح وجود داشته و یا در زمان صفویه در جایی برای اب عمارتهای میدان امام خمینی اصفهان از کول استفاده گردیده است .

کول میله یا گرد :

کول گرد به قطر های ۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ سانتی متر تولید می گردد.که قطر هر طرف بتنی ان ۵ سانتی متر و ارتفاع ان ۲۵ سانتی متر است که هر ۴ قالب برابر یک متر می باشد.

کول گذاری چاه فاضلاب

کول گذاری چاه فاضلاب

که بنا به قطر میله چاه کنده شده توسط مقنی مورد کاربرد دارد برای تقویت کول چه گرد و چه انباری از تسمه های فنری عدل بندی استفاده می گردد .که در صورت ترک بر داشتن کول در هنگام حمل و تخلیه با خاصیت فنری که تسمه از خود بروز می دهد حالت هندسی کول تا زمان کارگزاری حفظ شود.

خیلی ها تمایل دارند که از کول هایی استفاده کنند که از میلگرد در انها بجای تسمه  استفاده شده اما به دلیل انکه قیمت میلگرد به روز و بسیار بالا می باشد به دلایل اقتصادی مقرون به صرفه نیست ضمن انکه خمکاری میلگرد و بستن دو سر ان نیز برای قرار دادن در قالب کول چالش زمانی زیادی برای سازنده ایجاد می نماید پس در کل عمل تولید کول با میلگرد به صرف و صلاح نیست.

کول میله ۶۰سانتی در هر خاور ۲۵ متر و در نیسان ۱۰متر قابل بارگیری است .

کول میله ۷۰سانتی در هر خاور۲۵ متر و نیسان۱۰متر قابل بارگیری است.

کول گذاری چاه به چه منظور انجام میشود؟

خونه هایی که عمر چاه اونا بیشتر از ۳۰ سال هست، هر لحظه ممکنه ریزش کنن. دو حالت برای چاه های قدیمی وجود داره، یا چاه کمی از میله خودش رو از دست داده و میشه چاه رو کول گذاری کرد و یا خیلی ریزش کرده و کاملا خراب شده، در اینصورت باید چاه رو پر کرد و بجای اون چاه دیگه ای حفر کرد. چاه هایی رو که میشه ترمیم کرد افراد فنی کار با تخلیه چاه و کول گذاری، چاه رو بازسازی میکنن.

نحوه کول گذاری چاه فاضلاب

نحوه کول گذاری چاه فاضلاب

در حالت کلی استفاده از کول داخل چاه مناسبه و منفعت های زیادی داره، چون علاوه بر جلوگیری از ریزش خاک، از ورود خاک به داخل آب جلوگیری میکنه.

انواع کول در کول گذاری چاه

کول ها معمولا بتنی هستن و بسته به نوع چاه، دو نوع کول داریم:

  1. کول گرد (میله ای)
  2. کول بیضی (انباری)

کول گرد

قطر کول های استاندارد بطور معمول ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۹۰ و ۱۰۰ سانتی متره که با ارتفاع ۲۵ سانتی متر، قطر هرطرف بتنی کول ۵ سانتی متر هست. هر ۴ تا قالب کول برابر ۱ متره که با توجه به چاه حفر شده، توسط مقنی استفاده میشه.

میشه با تسمه‌ ی عدل بندی فنری کول ها رو تقویت کرد که در صورت ترک برداشتن یا آسیب دیدن با خاصیت فنری تا زمان تخلیه شکل خودش رو حفظ کنه.

کول میلگرد و تسمه دار چه تفاوتی دارند؟

استفاده از کول های دارای تسمه بیشتر توصیه میشه، چون قیمت کول میلگرد بالاتره و به صرفه نیست. همچنین زمان زیادی صرف خمکاری میلگرد و بستن دو سر اون برای گذاشتن توی قالب میشه.

کول گذاری چاه چطور انجام میشود؟

برای کول گذاری دهانه چاه رو باز میکنن و کول ها رو یکی یکی داخل چاه میذارن. این کار رو از پایین تا بالا انجام میشه. کول ها مثل ستون برای چاه، از چاه در برابر ریزش محافظت میکنن. با ساختن ستون استحکام ستون بیشتر میشه.

کول گذاری و شرکت های تخلیه چاه

کول گذاری به عهده ی شرکت های تخلیه چاه هست. شرکت های دیگه ای هم این کار رو انجام میدن ولی مهمترین کارگردان این کار شرکت تخلیه چاه است. یکی از اصلی ترین فعالیت های شرکت های تخلیه چاه کول گذاری است.

انواع کول گذاری چاه فاضلاب

انواع کول گذاری چاه فاضلاب

شاید فکر کنین که کول گذاری کار آسونیه ولی بهتره بدونین که اینکار به این سادگی هم نیست، بطوری که به تجربه زیادی نیاز داره، حتی بعضی از شرکت های تخلیه چاه هم کول گذاری نمیکنن. در مقابل افراد غیر فنی هم هستن که بدون تجربه کول گذاری میکنن. اگه کول گذاری به درستی انجام نشه ممکنه بعد از چند وقت چاه دوباره ریزش کنه و جان خیلی از مردم رو به خطر بندازه. اگه شما هم به کول گذاری نیاز دارین میتونین از طریق شرکت هایی که خدمات تخلیه چاه ارائه می کنن، اقدام کنین.شرکت تهرانیان